Zarządzania Medycznym Laboratorium Diagnostycznym

W związku z aktualnymi zmianami jakie zachodzą w systemie ochrony zdrowia, a zwłaszcza w sposobie zarządzania placówkami ochrony zdrowia, które w coraz większym stopniu są kierowane przez osoby z wykształceniem medycznym ale z dodatkowo ukończonymi studiami podyplomowymi w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi czy MBA in Medicine, zaistniała potrzeba przygotowania studentów do nowoczesnych zasad panujących na rynku pracy, głównie w sposobie kierowania czy raczej zarządzania medycznym laboratorium diagnostycznym.

Odpowiedzią na taką potrzebę była rejestracja w lutym 2019 roku Studenckiego Koła Naukowego Zarządzania Medycznym Laboratorium Diagnostycznym (SKN ZMLD). Cele działalności nowopowstałego SKN ZMLD to:

• Przygotowanie studentów analityki medycznej do pełnienia funkcji menadżera
    w Medycznym Laboratorium Diagnostycznym.
  • Zwiększenie podmiotowości zawodu diagnosty laboratoryjnego w systemie ochrony zdrowia.
  • Rozwinięcie wiedzy studentów analityki medycznej z zakresu struktury systemu ochrony zdrowia.
  • Rozwinięcie wiedzy studentów analityki medycznej z zakresu organizacji pracy medycznych laboratoriów diagnostycznych.
  • Poszerzenie świadomości na temat uwarunkowań prawnych obszaru diagnostyki laboratoryjnej w Polsce.
  • Poznanie przez studentów podstawowych pojęć i mechanizmów z zakresu ekonomii, finansów oraz zarządzania.
  • Rozpoczęcie współpracy z innymi kołami naukowymi, m.in. SKN Menagerów Zdrowia WUM oraz jednostkami uczelni, takimi jak: Zakład Prawa Farmaceutycznego i Farmakoekonomiki WFzOML czy Zakładem Ekonomiki Zdrowia i Prawa Medycznego WNoZ.
  • Zainicjowanie współpracy międzyuczelnianej, np. ze Szkołą Główną Handlową i Uczelnią Łazarskiego.
  • Zebranie i podsumowanie informacji z wyżej wymienionych zagadnień, a następnie wydanie ich w formie publikacji.
  • Prowadzenie prac badawczych i analiz w dziedzinie rynku laboratoriów medycznych w Polsce oraz funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.
  • Stworzenie nowej dziedziny wiedzy, jaką może być zarządzanie w branży laboratoryjnej diagnostyki medycznej.

SKN ZMLD jest kołem, które dopiero rozpoczęło swoją działalność. Dotychczas została nawiązana współpraca z SKN BIZNESU ze Szkoły Głównej Handlowej, która być może zaowocuje organizacją wspólnego wydarzenia MedBizDays w przyszłym roku akademickim. Ponadto członkowie koła rozpoczęli projekt mający na celu analizę odpowiednich programów studiów w krajach europejskich i w wybranych krajach ameryki północnej i południowej, których absolwenci pracują w medycznych laboratoriach diagnostycznych.

Skład Zarządu Koła:
Przewodniczący: Bartosz Zawadzki